Evropská investiční banka (EIB) minulý týden potvrdila jednání o schválení projektů, které budou čerpat dotace z Modernizačního fondu, který administruje Státní fond životního prostředí (SFŽP).  Na tyto dotace bylo přijato více než deset tisíc projektových záměrů, jejich relevantnost a realizovatelnost je nyní vyhodnocována. Sdělil to minulý týden ředitel SFŽP Petr Valdman v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny (HN).

Obrovský zájem o fotovoltaiku

O dotace z Modernizačního fondu v rámci první předregistrační výzvy SFŽP, která byla uzavřena na počátku února 2021, byl obrovský zájem. Ve fondu bude celkem devět podprogramů, přičemž první předregistrační výzva se ale týkala prvních tří největších programů – teplárenství, obnovitelných zdrojů a zlepšení energetické účinnosti v průmyslu.

Podle sdělení zástupců SFŽP devět z deseti přijatých žádostí o dotace na nové projekty z Modernizačního fondu směřuje na obnovitelné zdroje, kde z 90 % převažují nové fotovoltaické elektrárny (FVE). Výše požadovaná dotace se u žádostí pohybuje v průměru mezi 40 a 60 procenty celkové ceny projektu.

Minulý týden proběhlo výroční jednání Evropské investiční banky (EIB), kde Lilyana Pavlova, viceprezidentka EIB jednala se zástupci českých státních institucí o prioritách další spolupráce.

Během tiskové konference Pavlova potvrdila, že v současnosti EIB jedná se zástupci MŽP a SFŽP o vyhodnocení podaných projektů v předběžné výzvě o dotace z Modernizačního fondu na nové projekty v oblasti OZE. „Nyní musí Evropská komise ve spolupráci s EIB posoudit zda-li jsou podané projekty považovány za „prioritní“ či „ne-prioritní“. Až poté může Komise vyplácení dotací schválit.“

Obrovský zájem o dotace z Modernizančního fondu může odstartovat „novou etapu“ rozvoje české solární energetiky. Díky technologickému vývoji klesla totiž cena fotovoltaických panelů od roku 2010 o více než 80% a solární elektřina se pomalu stává konkurenceschopnou bez tradičních provozních dotací.

V příštích deseti letech by z finanční podpory v Modernizačním fondu měli profitovat občané, obce, živnostníci, zemědělci, malí a střední podnikatelé, ale i velké energetické společnosti. Ať už přímo nebo prostřednictvím komunitní energetiky se do výroby obnovitelné energie bude moci zapojit kdokoliv, a to za rovných podmínek.

 

Zdroj: https://www.solarninovinky.cz/

Enovathemes